Ustawienie rozrządu Impreza

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
miniek77
0 gwiazdek
Auto: wrx 2.5
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Ustawienie rozrządu Impreza

Post 11 sty 2009, o 13:51

Witam, od przedwczoraj jestem użytkownikiem Imprezy 2.5 WRX USA. Po sprawdzeniu w Carfaxie dowiedziałem się ze zdjęć ze stanów ,że autko miało nie dużą stłuczkę prawą stroną, jednak coś z elementów nadwozia rozwaliło obudowę rozrządu i zerwało pasek rozrządu. Autko jeździ, ale mam podejrzenia że rozrząd jest źle ustawiony. Po pierwsze lekko słychać klepanie zaworów z obu głowic, a po drugie auto w dolnym zakresie obrotów trochę zamula i jakby idzie trochę skokowo, dopiero jak turbinka dmuchnie idzie płynnie. Prośba do Was koledzy o jakiś schemacik ustawienia rorządu ( jakieś znaki, ewentualnie miejsca na blokady) , bo w tym silniku jest zmienna faza rozrządu, a koła pewnie są pływające. Pozdrawiam



jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 11 sty 2009, o 14:12

Powitać.
WRX ma zmienne fazy?

Tu są schematy ustawienia rozrządu dla 2.0, ale pewnie w 2.5 będzie tak samo.

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 11 sty 2009, o 15:16

jarmaj pisze: WRX ma zmienne fazy?

Nowsze - 225KM i 2.5 mają.

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 11 sty 2009, o 15:20

No proszę, byłem przekonany, że nie...

miniek77
0 gwiazdek
Auto: wrx 2.5
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 11 sty 2009, o 15:50

Dzięki chłopaki, Azrael nie orientujesz się, czy znaki na kołach przy zmiennych fazach są takie same jak na rysunku powyżej?Pozdrawiam

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 11 sty 2009, o 15:59

Koła wyglądają kompletnie inaczej. Co do samego ustawiania rozrządu mnie to robią jednak fachowcy, więc jak to się w w szczegółach praktyce robi to nie wiem.

miniek77
0 gwiazdek
Auto: wrx 2.5
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 12 sty 2009, o 23:21

Rozrząd sprawdzony, jest ok. Jarmaj Twój schemat był do tego modelu także OK. Znaki są widzę w 2.5 identyczne. Operacja w subaraku dziecinnie prosta, w porównaniu do zabawy w moim starym S4 2,7 biturbo. Rozrząd w Imprezie zmienia się super szybko i łatwo.Pozdrawiam

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 12 sty 2009, o 23:44

Cieszę się, że się przydało.

Jakby co, to mam całego service manuala w pdf-ie, więc gdybyś coś potrzebował, to zawsze mogę podesłać.

Yoosyn
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Impreza MY99/00 GL
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Ustawienie rozrządu Impreza EJ16

Post 13 sie 2013, o 17:12

Cześć! Od tygodnia jeżdżę Imprezą 1.6. Najwyższy czas na wymianę rozrządu - nie wiadomo kiedy był zmieniany. Rozbieram, patrzę a tam:
Strona prawa (patrząc od przodu). Znak na kole pokrywa się z wycięciem obudowy. Wszystko fajnie.
Obrazek

---------------------------

Strona lewa. Nie ma jednoznaczego wycięcia jak po prawej. Na głowicy jest nadlew który wygląda jak znak, jednak oznaczenie na kole mija się z nim o jeden ząbek. Mój poprzednik namazał coś tam na czerwono i to namazanie się zgrywa. Pytanie - czy ząbek na głowicy mam brać za znak i do niego ustawiać koło?
Obrazek
Na obecnym ustawieniu silnik pracuje ok, jednak nie ma "spodziewanej" :-) mocy od 2500rpm w górę. Przy 3000 jest słabszy niż przy 2000. Zaczyna jakoś jechać od 4k.

Pozdrawiam.

shiler
0 gwiazdek
Auto: Impreza GT
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Odp: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 13 sie 2013, o 17:21

Sprawdź przede wszystkim czy obecne koło (lewe) jest w dobrej kondycji. Ewidentnie cos bylo rzeźbione, więc zastanowilbym sie nad kupnem nowego kółka ew. używki w dobrym stanie. U mnie w ej20 mialem nadlamane niektóre zęby i wymieniłem na używki. Jest git :)

Wysyłane z mojego GT-I9505 za pomocą Tapatalk 2

Yoosyn
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Impreza MY99/00 GL
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 13 sie 2013, o 19:30

Koło wygląda bardzo ładnie. Nie będę go zmieniał. Zastanawiam się nad ustawieniem, bo po lewej stronie (pasażera) nie widzę żadnego wyraźnego znaku prócz szczeliny pomiędzy elementami silnika (białe strzałki) i tego odlanego czegoś (na zdjęciu - czerwony).
Obrazek

pablonas
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Szczytno (warm-maz)
Auto: Zielone z turbinom i srebrne też z turbinom
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 13 sie 2013, o 19:38

Yoosyn, ustaw na znaki fabryczne ale nie kręć rozrusznikiem tylko zrób kilka obrotów silnikiem za pomocą klucza nałożonego na śrubę koła wału korbowego. Dopiero jeśli nic nie będzie haczyć zrób próbę z normalnym rozruchem. Jeśli będzie ok to się ciesz. Jeśli będzie źle, wróć na znaki z farby.

Yoosyn
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Impreza MY99/00 GL
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 13 sie 2013, o 19:43

pablonas, jak bym miał pewność które to znaki fabryczne już dawno bym złożył :-) W całym internecie nie znalazłem rzeczowej informacji na temat EJ16. Masz rację - pozostaje mi poeksperymentować ;-)

TERZO
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: niebieskie
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 13 sie 2013, o 20:14

Yoosyn, zauważ, że z prawej strony znak jest na obudowie rozrządu, której to chyba ci z lewej strony brakuje...
Marcin

-_-

pablonas
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Szczytno (warm-maz)
Auto: Zielone z turbinom i srebrne też z turbinom
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 13 sie 2013, o 20:49

TERZO pisze:
Yoosyn, zauważ, że z prawej strony znak jest na obudowie rozrządu, której to chyba ci z lewej strony brakuje...
Słuszna uwaga :)

Yoosyn
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Impreza MY99/00 GL
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 14 sie 2013, o 00:03

TERZO pisze:Yoosyn, zauważ, że z prawej strony znak jest na obudowie rozrządu, której to chyba ci z lewej strony brakuje...
A nie wiem. Jak przeglądam zdjęcia w sieci to częściej tego elementu nie ma, niż jest :D
Zrobiłem test: ustawiłem lewy wałek na jeden ząbek do tyłu. Pokręcając kluczem sprawdziłem, czy nie będzie niespodzianek złożyłem i... silnik chodził tak samo jak wcześniej, ale dodatkowo w przedziale 1800 - 3000rpm poszarpywał. Wróciłem do ustawienia "fabrycznego".
A tak w ogóle... boxer w wydaniu subaru to przyjemna jednostka jeżeli chodzi o zmianę paska rozrządu :-)

jur
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ustawienie rozrządu Impreza

Post 14 wrz 2013, o 16:05

Sprawdz jeszcze ilosc zebow na pasku. Sa rozne ilosci . Chyba 221, 220 zebow. :?:

ODPOWIEDZ