Forester - rozrząd

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 9 wrz 2012, o 19:27

No dobra... i ja dojechałem do rozrządu. W W-wie serwisów dość, ceny też pewnie będą zróżnicowane.

Zanim podzwonię tu i tam chciałbym o parę rzeczy się dopytać. Jestem totalnym lajkonikiem w tych sprawach.

1. Jakie zestawy pasków rolek i innych akcesoriów są dobre, a których powinienem się wystrzegać?
2. Ile powinna taka operacja kosztować na nieoryginalnych i oryginalnych częściach?
3. Czy aktualnie jest jakieś dobre ASO w stolicy, z którego nie odeszli najlepsi mechanicy? ;-) I to samo dla nieASO?



Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 9 wrz 2012, o 19:29

Konto usunięte, zamiast rzeźbić podjedź do Dżanka ;-)
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 9 wrz 2012, o 20:12

Konto usunięte pisze: 1. Jakie zestawy pasków rolek i innych akcesoriów są dobre, a których powinienem się wystrzegać
Pasek to albo Subarowy lub Mitsuboshi , rolki oryginały tylko i pompa jeśli nie subarowa to zdecydowanie jakiejś japońskiej firmy :idea: .

Na pewno nie ma co oszczędzać , dobre części zapewnią Ci spokojnie długi przebieg :thumb:


Ceny, to ciężko coś powiedzieć :idea: , w Jeleniej koszt około 1500 zł

Godlik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: GT'99 jest i zawsze będzie; OBK był, Legacy było, była Skoda, jest BMW :)
Polubił: 18 razy
Polubione posty: 83 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 9 wrz 2012, o 20:17

Ale pompy się chyba nie wymienia przy standardowej wymianie rozrządu.
Koszty podobne do tego co pisał Piter.

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 9 wrz 2012, o 20:31

Godlik pisze: Ale pompy się chyba nie wymienia
Pompę wody Ja tam wymieniam zawsze ( zdaje się ,że Tomciowi stuknęła setka :mrgreen: ) więc ty bardziej :idea:

Godlik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: GT'99 jest i zawsze będzie; OBK był, Legacy było, była Skoda, jest BMW :)
Polubił: 18 razy
Polubione posty: 83 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 9 wrz 2012, o 20:39


Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 9 wrz 2012, o 21:40

Piter 35 pisze:
Godlik pisze: Ale pompy się chyba nie wymienia
Pompę wody Ja tam wymieniam zawsze ( zdaje się ,że Tomciowi stuknęła setka :mrgreen: ) więc ty bardziej :idea:
Wymieniasz na "oryginał" Subaru?

A może by tak przy okazji jeszcze wymienić pompę paliwa?
Albo jeszcze tą od wspomagania (która, nawiasem mówiąc bywa w subarakach najbardziej awaryjna z tych trzech).
;-)

TERZO
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: niebieskie
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - rozrząd

Post 9 wrz 2012, o 22:57

A czy pompa paliwa albo wspomagania napędzana jest paskiem rozrządu? :)
Skoro nie wymieniać tej części, w której są łożyska o takim samym "przebiegu" jak np łożysko napinacza, to może napinacza albo innych rolek też nie trzeba wymieniać ? ;)
Marcin

-_-

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 9 wrz 2012, o 23:19

TERZO pisze:Skoro nie wymieniać tej części, w której są łożyska o takim samym "przebiegu" jak np łożysko napinacza, to może napinacza albo innych rolek też nie trzeba wymieniać ? ;)
A co zaleca producent samochodu?
Zaleca wymieniać tą pompę podczas wymiany rozrządu?


Ja nie jestem przeciwnikiem wymieniania sprawnych podzespołów.
Jeśli ktoś ma taką fantazję, to czemu nie.
Pod warunkiem jednak, że jakość zamiennika jest odpowiednia.
Bo dosyć łatwo mi wyobrazić sobie sytuacja, gdy taka nowa, kupiona za niewielkie pieniądze, pompa gorzej zniesie eksploatację niż zostawiona na swoim miejscu pompa oryginalna.

TERZO
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: niebieskie
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - rozrząd

Post 9 wrz 2012, o 23:38

Лукашэнка, skoro rozrząd jest sprawny to po co wymieniać? :-> poczekaj aż się uszkodzi ;-)

Ogólnie na rozrządzie nie powinno się oszczędzać na częściach "za niewielkie pieniądze".. Po co producent ma zalecać wymianę części, która wytrzyma przebieg określony w gwarancji? Potem jak się spsuje to się wymieni ;-)

Rozrząd wymienia się co pewien przebieg i wszystkie części, chociaż sprawne przy wymianie, powinny (patrz wyżej) być wymienione na takie, które wytrzymają cały okres do następnej wymiany.

Ale każdy ma wybór na szczęście :cofee:
Marcin

-_-

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 10 wrz 2012, o 08:45

Лукашэнка pisze: Wymieniasz na "oryginał" Subaru?
To akurat posiłkuję się nie oryginałem ( japońska firma ) czy tania :?: koło 700 zł
Лукашэнка pisze: A może by tak przy okazji jeszcze wymienić pompę paliwa?
To już przy remapie :razz:
Лукашэнка pisze: kupiona za niewielkie pieniądze, pompa gorzej zniesie eksploatację niż zostawiona na swoim miejscu pompa oryginalna

NA takich częściach się nie oszczędza :cofee:

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 10 wrz 2012, o 09:20

Лукашэнка pisze:A co zaleca producent samochodu?
Zaleca wymieniać tą pompę podczas wymiany rozrządu?
Nie

miszozon
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Łódź
Auto: Forek S-turbo
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - rozrząd

Post 10 wrz 2012, o 09:26

Piter 35 pisze: To akurat posiłkuję się nie oryginałem ( japońska firma ) czy tania koło 700 zł

Piter 35 Co za zamiennik :o Przecież japońskie, najlepsze pompy (AISIN, GMB) to koszt maks 350zł :idea:
vel misza, Pozdrawiam!

Kubik1
5 gwiazdek
Auto: impreza 2,0
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - rozrząd

Post 10 wrz 2012, o 10:21

TERZO pisze:A czy pompa paliwa albo wspomagania napędzana jest paskiem rozrządu? :)
Skoro nie wymieniać tej części, w której są łożyska o takim samym "przebiegu" jak np łożysko napinacza, to może napinacza albo innych rolek też nie trzeba wymieniać ? ;)
Różnica jest zasadnicza . W skład rozrządu wchodzi pasek . Jak pasek się powyciąga i zużywa się podobnie jak koła po których współpracuje . Nowy pasek szybko by sie dostosował do już wyrobionych kółek . Druga sprawa to starzenie się paska .
Z tego co pamiętam, to producent zalecał wymiane pompy co 200kkm .

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 10 wrz 2012, o 10:49

miszozon pisze: Piter 35 Co za zamiennik Przecież japońskie, najlepsze pompy (AISIN, GMB) to koszt maks 350zł
Racja , pomyłka mała , pompa kosztowała koło 400 zł :oops:

TOMA52
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Lublin
Auto: Był Forester SG jest Impreza GH
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Forester - rozrząd

Post 11 wrz 2012, o 12:12

Komplet na zamiennikach (pasek Mitsuboshi, rolki Ruville, INA, pompa GMB) wychodzi około 900-1100 zł zależnie od silnika (razem z pompą). Na pompie nie warto oszczędzać, bo jak nie dotrwa do kolejnego rozrządu, to robocizna będzie droższa od pompy.
http://Motoroils.pl - najlepsze oleje MOTUL i Millers Oils, filtry, części nie tylko do Subaru.
Zniżki dla Forum: http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.php?f=4&t=7446
Tanie wycieraczki: http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.php?f=5&t=10407

stForek
0 gwiazdek
Auto: Forester 2.0T
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - rozrząd

Post 8 wrz 2013, o 12:59

Dobry Dien ! :-)

na początku pozdrawiam wszystkich użytkowników forum :thumb:

Rzadko tutaj przebywam aktywnie ale teraz z uwagi na fakt posypania się rozrządu w moim stForku (uważam, że nazwa się przyjmie u wszystkich użytkowników uwielbianych foresterów) :whistle: :whistle: postanowiłem poszukać manual -a w wersji łopatologicznej.

Mimo, że lubię wyzwania a przy rozrządzie siedziałem 2 dni (łącznie z nocą) filmy, które znalazłem bardzo mi pomogły.

Przedstawione jest w zarysie jak po kolei wymienić rozrząd w Subaru wraz z punktami newralgicznymi rozrządu, na które trzeba uważać przy całym "projekcie".

Filmy są w częściach i po angielsku ale dla nikogo nie powinien być to problem.

Część 1 -
Część 2 -
Część 3 -
Część 4 -
Część 5 -

- jak ściągnąć oczywiście poglądowo filmiki mogę napisać na priv.

Myślę, że nie zrobię tym konkurencji warsztatom a tylko rozszerzę trochę wiedzę użytkowników (niektórych), lepiej wiedzieć co się ma pod maską a wiedzy nigdy nie za wiele.

Łączę pozdrowienia ;-) ;-) ;-) ;-) :smart:

Kubik1
5 gwiazdek
Auto: impreza 2,0
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - rozrząd

Post 8 wrz 2013, o 22:58

stForek pisze:Dobry Dien ! :-)

na początku pozdrawiam wszystkich użytkowników forum :thumb:

Rzadko tutaj przebywam aktywnie ale teraz z uwagi na fakt posypania się rozrządu w moim stForku (uważam, że nazwa się przyjmie u wszystkich użytkowników uwielbianych foresterów) :whistle: :whistle: postanowiłem poszukać manual -a w wersji łopatologicznej.

Mimo, że lubię wyzwania a przy rozrządzie siedziałem 2 dni (łącznie z nocą) filmy, które znalazłem bardzo mi pomogły.

Przedstawione jest w zarysie jak po kolei wymienić rozrząd w Subaru wraz z punktami newralgicznymi rozrządu, na które trzeba uważać przy całym "projekcie".

Filmy są w częściach i po angielsku ale dla nikogo nie powinien być to problem.

Część 1 -
Część 2 -
Część 3 -
Część 4 -
Część 5 -

- jak ściągnąć oczywiście poglądowo filmiki mogę napisać na priv.

Myślę, że nie zrobię tym konkurencji warsztatom a tylko rozszerzę trochę wiedzę użytkowników (niektórych), lepiej wiedzieć co się ma pod maską a wiedzy nigdy nie za wiele.

Łączę pozdrowienia ;-) ;-) ;-) ;-) :smart:
I po to sie zarejestrowałeś żeby nam przekazać wiedzę ? Oj to wielki szacum dla Ciebie :lol:

boczek
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - rozrząd

Post 16 wrz 2013, o 01:06

To i ja podbiję temat. Są w sieci (na przykład na pewnym znanym portalu aukcyjnym) zestawy rozrządu Forka S/tb za cenę dużo mniejszą niż w "uznanych" miejscach (~700zł wobec ~1200zł), przy czym dobór podzespołów wygląda w porządku: mitsuboshi, ntn, nsk, gmb, aisin. Gdzie tutaj jest haczyk?
I czy wymiana pompy wody jest konieczna? Zgodnie z zaleceniami powinno wymieniać się co ~200kkm, czyli co ~drugą wymianę. A jeśli przebieg auta jest dużo mniejszy od 200kkm? Czy jest sens wymieniać? Co się stanie, gdy pompa padnie?

Boombastic
4 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Forester 2,5 XT MY2008 z 2007 r. już sprzedany
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - rozrząd

Post 16 wrz 2013, o 09:02

boczek pisze: Co się stanie, gdy pompa padnie?

Pompa to taka rolka z wiatraczkiem. Konstrukcja prosta. Ale o jej wytrzymałości decyduje łożysko. Jak się zatrze, pompa staje, pasek się zrywa, tłoki walą w zawory - duże, duże koszty. Czy warto? Ja w każdym aucie wymieniałem zawsze pompę. Może być jeszcze jeden scenariusz - wyciek z pompy. Akurat w Hondzie tak bywało. Też mówiono że pompę nalezy wymieniać co drugi raz, ale akurat uszczelka wytrzymywała 1,5 raza wymiany paska, czyli problem wracał. A przy dosyć niskim koszcie pompy i bardzo wysokim koszcie robocizny warto chyba od razu zalatwić temat.

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 16 wrz 2013, o 09:04

Boombastic pisze: Jak się zatrze, pompa staje, pasek się zrywa

Nie tak hop, prędzej się bez obiegu płynu silnik zagotuje i UPG.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

Boombastic
4 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Forester 2,5 XT MY2008 z 2007 r. już sprzedany
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - rozrząd

Post 16 wrz 2013, o 10:20

leon pisze: Nie tak hop, prędzej się bez obiegu płynu silnik zagotuje i UPG.

Ja jednak obstawiam że szybciej pęknie pasek na zatartej pompie niż się silnik zagotuje. Może też się zdarzyć że zacierające się łożysko będzie stawiać większy opór i też zniszczy pasek.

zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 25 maja 2015, o 13:55

:-d
no właśnie co pierwsze
gotowanie czy pasek
niby rolka gładka
su ma wskaźnik temperatury...
no właśnie
i jeszcze jedno po 4 - 5 latach bezwzględnie wymiana?
Pracy szukam praca mnie szuka

mark
1 gwiazdka
Lokalizacja: Warszawa
Auto: foryś, volviś
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester - rozrząd

Post 25 maja 2015, o 20:16

Według terminarza przeglądów rozrząd należy wymienić przy przebiegu 105 tys. km lub w 84 miesiącu od nowości ( w zależności od tego, co nastąpi wcześniej):
"Po przekroczeniu 120 tys. km lub 96 miesięcy eksploatacji należy kontynuować obsługę okresową wg identycznego harmonogramu jak dla samochodów nowych, dodając do przebiegu kolejne km i przedziały czasowe..."
Mój ulubiony serwis nie wymienia pompy wodnej po 105tys. dopiero przy drugiej wymianie rozrządu (bo akurat pompy w subarakach są b. dobre!) Czyli wg specjalistów pompa do wymiany ok. 200tys. km lub 7 lat !

zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

Re: Forester - rozrząd

Post 26 maja 2015, o 07:59

mark pisze:Według terminarza przeglądów rozrząd należy wymienić przy przebiegu 105 tys. km lub w 84 miesiącu od nowości ( w zależności od tego, co nastąpi wcześniej):
"Po przekroczeniu 120 tys. km lub 96 miesięcy eksploatacji należy kontynuować obsługę okresową wg identycznego harmonogramu jak dla samochodów nowych, dodając do przebiegu kolejne km i przedziały czasowe..."
Mój ulubiony serwis nie wymienia pompy wodnej po 105tys. dopiero przy drugiej wymianie rozrządu (bo akurat pompy w subarakach są b. dobre!) Czyli wg specjalistów pompa do wymiany ok. 200tys. km lub 7 lat !
dziękuję
za konkretną odpowiedź
Pracy szukam praca mnie szuka

ODPOWIEDZ