Czy żarówki ksenonowe się psują?

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 13:08

Takie głupie pytanie lamera. Jak jest z trwałością żarówek ksenonowych?



Godlik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: GT'99 jest i zawsze będzie; OBK był, Legacy było, była Skoda, jest BMW :)
Polubił: 18 razy
Polubione posty: 83 razy

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 14:04

Konto usunięte pisze: Jak jest z trwałością żarówek ksenonowych?
Nie wiem jaka jest ich żywotność, ale czytałem że nasze wspaniałe drogi i ich nierówności znacznie ją skracają.

Interceptor
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: takie zuzycie paliwa?
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 14:26

Godlik pisze:
Konto usunięte pisze: Jak jest z trwałością żarówek ksenonowych?
Nie wiem jaka jest ich żywotność, ale czytałem że nasze wspaniałe drogi i ich nierówności znacznie ją skracają.
Srednio okolo 10 wieksza/dluzsza zywotnosc w stosunku do seryjnych.
I'm addicted to adrenaline ...

Obrazek

EterycznyŻołądź
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 14:41

Chyba owoc jak jeszcze jeździł primerą narzekał, że bardzo często musi wymieniać żarówki ksenonowe. Możesz się go zapytać.

Rzeznik
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: VW Passat 3.6 4Motion
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 17:25

Przez 4 lata jeździłem samochodami (dwoma Fordami), które miały ksenony. W tym czasie nie przepalił się żaden żarnik ksenonowy.

Rzeznik
Rzeźnik zbereźnik:)

docurobei
0 gwiazdek
Lokalizacja: że
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 18:13

Konto usunięte pisze:Takie głupie pytanie lamera. Jak jest z trwałością żarówek ksenonowych?
Otóż - krążą opinie, w niektórych markach żyją dłużej w niektórych krócej (może zależy to od konstrukcji reflektora, zawieszenia auta, etc). Jest również opinia, że nierówności skracają życie - (skracają nie skracają, ale na pewno nie wydłużąją).

Przed zakupem auta (Legac MY07) pytałem o się o to w ASO Subaru. Usłyszałem, że w ciągu chyba 2 lat nie wymieniali żadnej (tzn. sprzedawcy nie była znany taki fakt). Orientacyjny koszt ~ 800 PLN ( 2 żarówy + ich wymiana). Wymieniane są zawsze parami. Cena podobna jak w innych markach (np. Mazda).

PS. Pewnie się zasugerowałeś moim problemem :razz:. To inna bajka - cały reflektor do wymiany, nie byli w stanie nad przesłoną zapanować. Pewnie było zkaszanione od nowości a teraz się ujawniło.

D.

5qra
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: STolica piwa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 20:05

żywotnośc żarnika wyraża się w godzinach świecenia z tegoi co pamiętam pomiędzy 3000-5000h czyli masa czasu.
Koszt w Toyocie ok. 300 za sztukę.
Godlik pisze:
Konto usunięte pisze: Jak jest z trwałością żarówek ksenonowych?
Nie wiem jaka jest ich żywotność, ale czytałem że nasze wspaniałe drogi i ich nierówności znacznie ją skracają.
a jakie to ma znaczenie ?? Teoretycznie żywotność ich skraca tylko częste zapalanie gaszenie, ale w u nas zapalasz i jeździsz :) bo nas zmuszają.
Wolność dla Pikusia

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 20:47

Też nie wiem, dlaczego to niby nasze drogi źle wpływają na trwałość żarówek... Chyba, że chodzi o częste ich tłuczenie wskutek stłuczek ;-)

Bajdełej, jeżdżę na zmianę trzema samochodami (a serwisuję cztery). Wszystkie z normalnymi reflektorami. I usiłuję sobie przypomnieć, kiedy w którymkolwiek musiałem wymieniać żarówkę... I - już nie pamiętam. :o

W starym Nissanie, owszem, kiedyś, ale to jakieś wieki temu... :roll:

Jakość tych zwykłych żarówek, a także instalacji w samochodach, chyba też wzrosła. Kiedyś woziło się te żarówki w kieszeni i zmieniało co trzeci dzień jakąś... :evil:

owoc666
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: było STi '05
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 21:46

EterycznyŻołądź pisze: Chyba owoc jak jeszcze jeździł primerą narzekał, że bardzo często musi wymieniać żarówki ksenonowe. Możesz się go zapytać.

Wywołany do tablicy odpowiadam:
- wymieniłem oba żarniki, które były fabrycznie mniej-więcej w ciągu 1.5 roku.


Od tamtego czasu (~5 lat?) żadnych problemów.
Obrazek Obrazek

411KM @ 575Nm

gruby
5 gwiazdek
Auto: klekotnik
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 21:49

WiS pisze:Jakość tych zwykłych żarówek, a także instalacji w samochodach, chyba też wzrosła. Kiedyś woziło się te żarówki w kieszeni i zmieniało co trzeci dzień jakąś...
W moim klekotniku swiatla mijania H7 (?) +30% firmy nie pomne teraz, zmiana srednio co pol roku.
Nie wiem jak zwykle...

g.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 27 lut 2008, o 22:54

gruby pisze: zmiana srednio co pol roku.
Znaczy, od klekotu się psują w tempie szybszym...

Ciekawe, czy zapach gazu też im szkodzi :roll:

gimof
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Nienajgorsza asterka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 28 lut 2008, o 09:20

gruby pisze: W moim klekotniku swiatla mijania H7 (?) +30% firmy nie pomne teraz, zmiana srednio co pol roku.
Nie wiem jak zwykle...
Popieram... u ojca w vectrze klekot, żarówki padają co pół roku (H7)
"...Z dużymi rozmiarami kół jest jak z condomami w rozmiarze XL- Krótka chwila dobrej autoprezentacji nie jest warta późniejszych kłopotów."-Krzysztof Hołowczyc

Dłubię to, dłubię tam to. :)

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 28 lut 2008, o 13:59

gimof pisze: u ojca w vectrze klekot,
Mowiąc serio - to może być (?) uroda nie tyle diesla, co oplowskich instalacji elektrycznych; znajomy elektromechanik twierdził, że takiej chały nie spotyka w żadnej innej marce, a zaprzyjaźniony serwis blacharski mający autoryzację opla płacze i klnie, bo samochód zostawiony na dwie doby na placu odmawia odpalenia...

EterycznyŻołądź
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 28 lut 2008, o 18:13

W Imprezie przez 3 lata 4 czy 5 poszło, z czego raz stop, przednia przeciwmgielna (a są baaardzo rzadko używane) dwie lub trzy mijania w prawym przednim reflektorze, akurat tym do którego dojście zasłania dolot do filstra powietrza. Trochę dużo jak na legendarnie niezawodne Subaru.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 28 lut 2008, o 18:19

EterycznyŻołądź pisze: dużo jak na legendarnie niezawodne Subaru.
No, mogłoby być lepiej 8-)

EterycznyŻołądź
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 29 lut 2008, o 00:44

WiS pisze: No, mogłoby być lepiej 8-)

Dokładnie. Znam osobiście gorsze auta, które przez 9 lat tyle żarówek zpsuły. Podobnie z akumulatorem. W tamtym gorszym wytrzymał 7 lat, a w Imprezie 3... a to ponoć i tak niezły wynik jak na seryjny aku. :roll: Za to zawieszenie za części i robociznę w ASO popsuło się, aż na kwotę... 170zł... przez 74tyś km, w większości dolnośląskich dróg.

JacekD
0 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: SIWRXSFXSDMS4KEXCR
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 29 lut 2008, o 01:13

U mnie w Imprezie palniki ksenonowe wytrzymują ok. 1.5 roku :-(

EterycznyŻołądź
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 29 lut 2008, o 01:17

Ciekawie ile u Carfita, ale myślę, że tu można rekordów szukać :mrgreen: Z tego co pamiętam to w obu srebrnych miał.


W ogóle z tymi zenonami to dziwnie jest. Jedni sobie chwalą inni wprost przeciwnie... nie ma w miarę spójnej opinii.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 29 lut 2008, o 07:41

EŻ (podoba mi się ten skrót by gruby) to tak jak z wszystkim co jest subiektywne.

IMHO największą zaletą ksenonów jest to, że z lewego pasa bardziej dziarsko zjeżdżają jak masz ksenony. Mam takie właśnie wrażenie.

carfit
3 gwiazdki
Lokalizacja: nowy sącz
Auto: RS6 MY17, JAG E-PACE, WRX by Carfit i inne
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 29 lut 2008, o 10:09

Włóżcie miedzy bajki stwierdzenia pseudofachowców , że żarówka ksenonowa częściej sie pali na naszych drogach bo drgania etc. Palnik ksenonowy nie ma jako takiego żarnika wolframowego jak w tradycyjnej żarówce, jest to lampa wyładowcza gdzie elementem świetlnym jest gaz (ksenon) który pod wpływem wysokiego napięcia ok 2000V , i łuku elektrycznego pomiedzy dwoma elektrodami nagrzewa sie i świeci.
Czas pracy takiej żarówki ocenia sie na 2000-3000 godzin pracy więc kilkakrotnie wiecej niż standartowe żarówki.
Czas świecenia tej żarówki zależy przede wszystkim od firmy produkującej , najlepsze sa Philipsy i Osram, chińskie podróbki są fatalne. Te palniki sprzedawane na allegro po średnio 100zł, niby Philips czy Osram , jest z nimi loteria , bo to sa palniki które fabryka odrzuciła podczas procesu produkcji z jakiegoś powodu. i jeden działaja super drugie po dwóch tygodniach sie przepaliły.
Rekord u mnie to w Focusie ( dorabiane ksenony) cztery pełne lata , 190 000 przebiegu i żadnej zmiany ani żarówek ani przetwornic. W Subaru podobnie tylko , sa prawie nowe 1,5 roku i tez ok.

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 4 mar 2008, o 10:44

Ja słyszałem, że żarówki xenonowe mają trwałość kilka tysięcy godzin co powiedzmy przy kilku godzinach jazdy dziennie daje spokojnie kilka lat świecenia.

GREGG
0 gwiazdek
Auto: OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 5 mar 2008, o 10:26

IMHO największą zaletą ksenonów jest to, że z lewego pasa bardziej dziarsko zjeżdżają jak masz ksenony. Mam takie właśnie wrażenie.
to na pewno to też jest ich istotna zaleta :lol: jak się zbliża z tyłu coś szybkiego co emituje pozaziemską białą poświatę to hamulcowym na lewej stronie daje do myślenia :evilgrin:

ale nie powiem że to największa zaleta, bo jednak xenonki świecą super w porównaniu do zwykłych lampek, bez 2 zdań, zupełnie inna jakość. a mimo że droższe, to biorąc pod uwagę znacznie wyższą trwałość - pewnie można przyjąć, że brak dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, w sumie tylko przy zakupie trzeba się szarpnąć

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 13 paź 2012, o 14:16

padł mi ksenonik, jeden, zamówiłem jeden, jeżeli będzie znaczna róznica to wykosztuję sie na drugi

ale pytanie mam takie, czy jest możliwe że automatyczna regulacja ma jakis "tryb awaryjny" na wypadek przepalenia się jednej lampki ?
oczywiście awaria miał miejsce o godzinie 22, około 250 km od domu czyli nie było wyjścia tylko jechac i lekko się zdziwiłem jaki przyzwoity snop swiatła ma pojedynczy reflektor ( dopiero powyżej 130 zaczynało byc nieciekawie:) ), czyzby nastąpiła automatyczna korekta kierunku świecenia ? ? ?

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 13 paź 2012, o 15:23

esilon pisze:padł mi ksenonik, jeden, zamówiłem jeden, jeżeli będzie znaczna róznica to wykosztuję sie na drugi

ale pytanie mam takie, czy jest możliwe że automatyczna regulacja ma jakis "tryb awaryjny" na wypadek przepalenia się jednej lampki ?
oczywiście awaria miał miejsce o godzinie 22, około 250 km od domu czyli nie było wyjścia tylko jechac i lekko się zdziwiłem jaki przyzwoity snop swiatła ma pojedynczy reflektor ( dopiero powyżej 130 zaczynało byc nieciekawie:) ), czyzby nastąpiła automatyczna korekta kierunku świecenia ? ? ?
wątpię, abyś miał automatyczną regulację zasięgu snopu światła.
Złudzenie.
Wymień od razu drugą żarówkę.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Czy żarówki ksenonowe się psują?

Post 13 paź 2012, o 15:34

FUX pisze: Wymień od razu drugą żarówkę.

Nie rób tego. Nie warto. :-p

ODPOWIEDZ